Milanske šnicle

Ne znam kakve veze milanske šnicle imaju sa Milanom i zbog čega se tako zove, al sa sigurnošću mogu da tvrdim da je meso spremljeno na ovaj način meko i sočno, a priprema prilično jednostavna i nezahtevna. Izlupate i ispržite šnicle, dodate ostale sastojke, pa turite u pećnicu da se samo dovršava, a vi ste slobodni do služenja.

Možda već dugo spremate meso na ovaj način, al ga zovete drugačije ili imate recept pod ovim nazivom sa nešto izmenjenim opisom pripreme, što se često dešava i ne bi trebalo da bude izvorom nezadovoljstva i rasprave. Važno je da je sve fino i spremljeno s ljubavlju, a ime je sporedno i manje bitno.

 

Priprema – I deo

Sastojci:

1 kg svinjetine ili junetine*
* Šnicle od buta il krmenadle bez kostiju.
5-6 čena belog luka
5 dl soka od paradajza
So, mešavina začina („vegeta“ il sl.)
Peršunov list
Mast il ulje za prženje

Priprema – II deo

Priprema:

  1. Šnicle blago izlupajte tučkom za meso, a potom utrljajte mešavinu začina.
  2. Na zagrejanoj masnoći kratko propržite meso sa obe strane, vadite i slažite na zagrejani tanjir.
  3. Kad sve izvadite, nalijte vodom preostalu masnoću i prokuvajte, a zatim vratite šnicle. Ređajte ih u više slojeva, a svaki red još malo posolite, te pospite seckanim belom lukom i peršunom.
  4. Sipajte sok od paradajza i kad sve proključa, prekrijte šerpu aluminijumskom folijom i stavite u rernu zagrejanu na 200 °C.
    NAPOMENA: Za ovakva jela je najbolje korisititi tučane sudove jer mogu da služe i za prženje i za kuvanje, a i za pećnicu. Ako ih nemate, nabavite ih što pre. 😉
    Šalim se malo, možete naravno prvi deo pripreme da obavite u tiganju il sl.sudu, a drugi u vatrostalnoj posudi il tepsiji.
  5. Pecite više od dva sata, pa skinite foliju da se sve malo zapeče i tečnost uvri.
  6. Služite uz krompir pire il prilog po želji.