Čorbast pasulj

Od svih tzv. „jela na kašiku“ poput slatkog kupusa sa mesom i zimskog gulaša čorbast pasulj kod nas najbolje prolazi, a kad je sa dimljenom butkicom sipa se i dva do tri puta. Verujem da je svakoj domaćici /domaćinu od presudne važnosti da im ukućani budu siti i zadovoljni ručkom, ali nije zanemarljiva prednost ni ako ručka može da bude za dva dana. E sad, da bi oba kriterijuma bila ispunjena potrebna je veća količina namirnica, što i nije neki problem jer je opšte poznato da su ovakva narodna jela ukusnija kad se kuvaju u većim „kazanima“ (kao za vojsku recimo), a i kad se podgrevaju. Jedino što butkice ne bi smelo da zafali, il bar kobasice i slaninice,čisto da začine.

Pasulj se naravno može spremiti i bez mesa, kao posno jelo, al u tom slučaju ipak preferiramo prebranac. A to je već posebna priča.

Recept pred vama rezultat je višegodišnjeg isprobavanja metoda i načina kojim bi nekako smanjila jedinu manu popularnoj mahunarki, a to je da nadima. Većina vas itekako zna koliko konzumiranje pasulja može da izazove neprijatnosti ako imate trening istog il narednog dana il slične aktivnosti gde samokontrola može da popusti, da se tako izrazim. 🙂

Čini se da sam receptić malo i zakomplikovala tako da više baš i ne važi ona narodna „prost ko pasulj“. Pa, ako znate još neki trik slobodno mi dojavite..

Uz čorbast pasulj odlično bi prijao

Odaberite i prijatno!

Corbast-pasulj-4

Sastojci:

500 g šarenog pasulja
SAVET: Odaberite sortu po želji, možete naravno i beli.

1 mesnata dimljena butkica
(il dve kolenice, dimljena rebarca, dimljena slaninica il čak kobasice, po volji)

Za povrtni deo:

1-2 glavice crnog luka
1-2 šargarepe
1 koren peršuna
3-4 čena belog luka
1 dl soka od paradajza
NAPOMENA: Mi ne volimo ukus aleve paprike, te sam odavno otkrila da boju koju daje jelima mogu da postignem i malom količinom soka od paradajza. Vi možete kako god vam se dopada.
So, mešavina začina („tipa „vegete“)
Ml.biber po ukusu
Peršunov list
2 kesice čaja od mente/nane
3-4 zrna karanfilića
Ulje

Za zapršku:

2 kašike ulja
1-2 kašike oštrog brašna

Corbast-pasulj-5

Priprema pasulja

Priprema:

Pasulj:

  1. Prethodne večeri operite pasulj, nalijte ga hladnom vodom da prekrije dva prsta iznad pasulja i ostavite poklopljeno preko noći.
  2. Sutradan odlijte tu vodu, nalijte hladnu, pa zagrevajte do ključanja. Procedite pasulj kroz đevđir (cediljku), pa ga operite pod mlazom vode.
  3. Nalijte ga ovog puta vrućom vodom, dodajte kesice čaja od nane, pa kuvajte dok zrna skoro sasvim ne omeknu.
    SAVET: Na opisani način odstranićete jedinjenja koja otežavaju probavu i čine pasulj teškim za varenje i punim gasova. Provereno.
Corbast-pasulj-6

Priprema butkice

Butkica/kolenica:

  1. Zamolite mesara da dimljeno meso sa kostima iseče na nekoliko delova kako bi lakše stalo u šerpu. Operite ga, nalijte hladnom vodom, pa dodajte lovorov list i/ili nekoliko zrna karanfilića.
    NAPOMENA: Možete da dodate oboje, a i biber u zrnu ako volite.
  2. Kuvajte u posebnoj posudi dok meso ne bude meko.
Corbast-pasulj-7

Priprema povrća

Deo sa povrćem:

  1. Na ulju propržite na kockice seckan crni luk, pa takođe na kockice isečene peršun i šargarepu.
  2. Dodajte sitno seckan beli lu, kratko i njega propržite, pa dodajte sok od paradajza i malo tečnosti iz šerpe sa butkicom.
  3. Dinstajte tako dok povrće ne omekne.
Corbast-pasulj-8

Završni postupak

Završni postupak:

  1. Povrtnom delu dodajte prvo OCEĐEN pasulj, nalijte supu od dimljenog mesa i prokuvajte.
  2. U manjoj šerpici na par kašika ulja propržite oštro brašno, nalijte takođe ovim bujonom od mesa, pa mešajte dok se ne zgusne.
  3. Pripremljenu zapršku sipajte u pasulj, mešajte dok se ne zgusne.
  4. Na kraju i komade skuvanog mesa dodajte u sud, pa konačno poslužite.
    NAPOMENA: Ima i bržih i jednostavnijih načina, znam, al ovako meni bude najlepše. Tešim se da iako se naradim bar imam ručak za dva dana, uživanje u ukusu i zadovoljstvo izostankom propratnih efekata pasulja da i ne spomenem. Probajte.. 🙂

 

Corbast-pasulj-2

 

Corbast-pasulj-3