Neko sigurno još pamti miris starinske pogače iz paorske peći, al za mlađe naraštaje to je tek misaona imenica, a na nama je da pokušamo da oživimo te duhove prošlosti i sačuvamo tradiciju.
Pred vama je zaista star recept, al je priprema prilagođena savremenim uslovima življenja i našim modernizovanim kuhinjama. Ako sledite opisani postupak dobićete pogaču koja će sasvim sigurno biti fina, preukusna i mirisna, a da l će biti baš kao ta negdašnja ne smem vam kazati, proverite sami. 🙂
Sastojci:
Za testo:
1 kašičica suvog kvasca
1 kašika šećera
1 čaša tople vode
2 čaše mekog brašna
1 čaša oštrog brašna
1 kašičica soli*
* I još malo za posipanje.
NAPOMENA: 1 čaša = 2 dl
Za premazivanje:
1 kašika ulja
Priprema:
- Suvi kvasac sa šećerom rastvorite u toploj vodi.
SAVET: Umesto suvog možete da koristite i svež – oko 15 g, a ako imate prirodni starter od brašna biće još sličniji nekadašnjem metodu. Ne koristim ga lično jer ne mesim hleb dovoljno često da bih opravdala miris kojim „aromatizuje“ i frižider i ceo stan. 🙂 - U odgovarajuću posudu sipajte prosejano i meko i oštro brašno, dodajte so i nadošao kvasac, pa umesite meko testo.
NAPOMENA: Mesite što duže možete jer će testo biti lepše. - Pokrijte testo čistom kuhinjskom krpom i ostavite ga da udvostruči zapreminu.
NAPOMENA: Vreme zavisi od temperature prostorije, a okvirno od pola do sat i po vremena. - Kratko i ovlaš premesite testo, pa ga prebacite na podlogu i prekrijte providnom folijom il najlon kesom. Ostavite ga tako još pola sata, a za to vreme zagrejte tepsiju u rerni podešenoj na 220 °C.
SAVET: Ako koristitite papir za pečenje lakše ćete rukovati pogačom pre i nakon pečenja. Najlon se koristi da ubrza proces fermentacije i možete izostaviti taj korak, a produžiti vreme odmaranja testa. - Sklonite foliju, pa rukom razvlačite testo kao da ćete da razvijate kore za pitu, al samo toliko da oblikujete pogaču.
- Premažite površinu uljem, a potom je išpartajte unakrst nožem il pizza sekačem. Pospite je solju po želji.
- Pripremljenu pogaču prebacite sa papirom na kojoj je u zagrejanu tepsiju, te pecite dok ne porumeni.
Kad izvadite pogaču iz tepsije, uvijte je u suvu kuhinjsku krpu i ostavite tako desetak minuta, a nakon toga razmotajte i prislonite uz neku šerpu da se rashladi.
Uživajte u ukusima i mirisima prošlih vremena..
Draga Marina,
molim te da mi objasniš šta znaci oštro Brašno a šta meko brašno.
Hvala unapred,ja ne živim u. Srbiji i zbog toga neznam šta to znaci.
Srdačni Pozdrav
Koliko znam oštro brašno je nešto krupnije mleveno od mekog ili glatkog. Još krupnije mleveno od njega je griz.
Koliko dugo se pece?
Ne sećam se tačno, al verovatno oko pola sata. To zavisi naravno i od jačine vaše rerne i od debljine testa. Zato i napisah „dok ne porumeni“.