Bejgli sa makom su tradicionalne mađarske štrudlice, koje se odlikuju karakteristično ispucalom šarom na sjajnoj korici, te stoga izgledaju posebno dekorativno. Osim sa makom mogu se nadevati i orasima i svim drugim smesama kojima se filuju i druge štrudle. Testo je kvasno, al se mesi kao prhko i izuzetno je važno da se održava hladnim sve vreme što ove štrudle čini isključivo zimskom delicijom.
Zašto baš ovaj recept za bejgli?
Mada recepata ima baš mnogo, opredelila sam se za onaj koji se replicirao na nekoliko mađarskih sajtova sa zavidnim renomeom autora. Nije to copy paste varijanta nego je svako recept lično isprobao, naveo svoja zapažanja, doduše uglavnom u vidu divljenja.
Mere su eksplicitne, u gram, što je manir koji naročito cenim jer pruža mogućnost i potpunim početnicima da uspeju iz prve.
Obzirom da se trudim i sama tako da opišem postupak pripreme nisam imala puno toga da dodam već se pridružujem preporukama. Nemojte da vas obeshrabri dužina teksta koji sledi. On nije odraz težine pripremanja mađarskih štrudli nego je upravo u funkciji pojednostavljivanja postupka. I to u meri da nema šanse da ne budete zadovoljni i bejglima i sobom. Provereno!
A mogu vam se dopasti i ovi recepti za slatkiše sa makom:
Sastojci:
Za nadev:
700 g maka (mogu i orasi)
500 g šećera
5 dl vode
150 g prezli (krušnih mrvica)
Za testo:
10 g suvog kvasca (40 g svežeg)
900 g brašna
250 g putera/margarina
125 g masti (možete je zameniti puterom)
100g šećera u prahu
10 g soli
2 žumanca
1 dl slatke pavlake (može i neutralna)
1-2.5 dl hladne vode
Za premaz:
1 jaje
Priprema:
Nadev:
- Sameljite mak.
SAVET: Najbolje ga je samleti u mlinu za kafu. Izbegavajte kad god možete kupovinu već mlevenog maka jer on u tom stanju brzo užegne. Osim toga gotove smeše sadrže pored maka i šećer i druge dodatke, te sastav nadeva neće biti istovetan navedenom u ovom receptu. - Pomešajte mleveni mak sa prezlama.
- Prokuvajte vodu sa šećerom, tek da proključa i šećer se rastvori, pa vrelom poparite mešavinu maka i prezli.
NAPOMENA: Promešajte dobro da sav mak ovlaži i da ne ostanu suvi delovi. - Ostavite pripremljeni nadev da se sasvim ohladi.
SAVET PLUS: Pripremite nadev prethodno veče.
Testo:
- Prosejano brašno pomešajte sa solju i suvim kvascem.
NAPOMENA: Ako koristite svežkvasac takođe ga odmah izmrvljenog pomešajte sa brašnom. - Hladne (iz frižidera) i puter i mast utrljajte u brašno tvoreći mrvice.
- Dodajte potom žumanca, šećer u prahu, hladnu slatku pavlaku i vodu, pa umesite testo.
SAVET: Testo se mesi kratko poput prhkog kako se masnoća ne bi topila od toplote ruku. - Umešeno teso uvijte providnom folijom, pa ostavite u frižideru pola sata.
- Izvadite ga, podelite na 6 delova, svaki oblikujte u lopticu, te sve osim jednog vratite u frižider.
NAPOMENA: Važno je da testo dok se ne koristi bude na hladnom.
SAVET PLUS: Potrudite se da delovi budu bar približno jednake težine (po 260-290 g svaki).
Oblikovanje štrudlica:
- Ohlađeni nadev podelite na 6 jednakih delova (oko 270 g svaki).
- Oklagijom rastanjite prvi deo u pravougaonik dimenzija 20 x 25 cm.
- Rasporedite nadev po testu, utapkajte i poravnajte malo vlažnim prstima.
- Krajeve testa savijte ka unutra, pa sve urolajte.
- Tako formiran rolat stavite na papirom za pečenje postavljen pleh, a opisani postupak pripreme ponovite i sa preostalim delovima testa i nadeva.
SAVET: Pravite dovoljan razmak između kako se štrudle ne bi slepile, za to će vam trebati veliki pleh od rerne. Meni i pored navedenih mera nije uspelo da izbegnem spajanje rolata. Al niko nije imao primedbu. 🙂
SAVET PLUS: Dobro bi bilo da pleh sa več formiranim rolatima stoji sve vreme na hladnom mestu, a da nije frižider, al ako vam je to prekomplikovano ne morate. Ni ja nisam.
Premazivanje rolata i pečenje:
- Premažite štrudle razmućenim žumancem, a potom ih ostavite na hladnom mestu par sati.
NAPOMENA: Ne treba da stoje u frižideru. Ako imate hladan špajz, prostoriju u kući bez grejanja il natkrivenu terasu bilo bi odlično. - Kad se premaz od žumanca osuši (proverite da l se lepi za prst) štrudle premažite razmućenim belancem, pa vratite pleh na hladno. Tako može da stoji od nekoliko sati pa do sutradan.
- Unesite pleh u kuhinju dok se rerna ne zagreje na 200 ºC.
- Štapićem za ražnjiće probušite štrudlice na više mesta kako bi sprečili da puknu tokom pečenja.
- Pecite ih zatim oko 35 minuta.
- Ostavite da se sasvim ohlade, pa ih tek tad isecite i poslužite.
NAPOMENA: Kod nas ne postoji mogućnost da se to dočeka, te sam i ja štrudle isekla dok su još bile tople. Al sam ih fotografisala i isečene tako hladne radi poređenja.
SAVET: Preostale štrudlice obavijte providnom folijom svaku ponaosob i tako se mogu čuvati i duže od nedelju dana. Na skrovitom mestu. 😉
Nesto slicno ja imam zapisano kao noćne guzvarice, zbog mogućnosti stajanja na hladnom preko noći prepečenja npr.ujutru. Ovo je možda i bolje, jer ima još više mogućnosti za zaposlene…
akomogu amo da dodam savet vezano za deo “ Meni i pored navedenih mera nije uspelo da izbegnem spajanje rolata.“ , naime štos je da pek papir posle prvog rolata malo naberete /uzdignete kao da je rolat u kanalu -da bi bilo kao vrsta brane kad stavite drugi rolat da se ne bi spojili i tako redom. Ja tako radim i onda se ne može spojiti a one narastu …
sve pohvale za blog, stalno čitam i dosta pravim za svoju porodicu
Vas i blog Mistic cake od Natalije, ona je neprevaziđena za kolače, po mom mišljenju
Hvala puno na lepim rečima i na savetu. ❤
Nusam očekivala da će toliko narasti pa sam mislila da će im razmak biti dovoljan.
Postovanje gospođo Marina,
htela bih da Vas zamolim da napišete gde se koriste šećer i voda tj.kada se dodaju, jer u sastojcima stoje za testo, ali u Vasem postupku za izradu ih nigde nema, ja sam šećer stavila u testo, ali vodu nisam, jer mi se čini da je suvišna, videćemo sada posle pečenja. Hvala Vam na svakom predivnom receptu i na izdvojenom trudu.
Poštovana Merima, hvala na sugestiji, dodala sam šećer u prahu u deo sa pripremom, a vodu sam navela bila več, moguće je da ste propustili.