U postu o kitnikezu Deo I bila sam pokazala kako da na lak i opušten način napravite ukusan tradicionalan sir od dunja. Bila sam i veoma zadovoljna jer je izgledao baš onako kakvog ga pamtim i kao i svi oni na fotografijama koje sam viđala po kuvarima,blogovima i društvenim mrežama.
Al sam ubrzo nakon toga posetila manifestaciju Novosadska jesen i ugledala na jednom štandu KITNIKEZ BORDO BOJE. Proizvođač istog mi reče da je takav sir od dunja jedini PRAVI, a da su svi naši narandžasti rezultat lenjosti i neukosti. Obzirom da mi je još stavio do znanja kako sam još mlada te da ću vremenom i sama shvatiti grešku, zainatih se i pretražih internet iščitavši sve postojeće tekstove na srpskom, mađarskom i nemačkom ( pokušala sam i na jermenskom, al mi nije išlo najbolje☺).
Uvod:
Evo šta sam saznala:
- Na nekoliko mesta se pominjalo da se kitnikez kuva ISKLJUČIVO OD LJUSKI dunja i da od njih potiče crvena boja. Zazvučalo mi je logično jer oni koji imaju plantaaže ovog voća, a proizvode i kompot i rakiju od dunja sigurno imaju i priličnu količinu takvog otpada koji bi mogli iskoristit bas za dobijanje kitnikeza.
- U par tekstova pominjalo se da se može dodati i sok od malina ili višanja radi lepšeg ukusa i BOJE.
- Negde se spominjalo da je bolje koristiti dunje nego dunjce.
Priprema:
- Pošto su mi to bili jedini putokazi, napravivši mrvičastu pitu od dunja rešila sam da iskoristim preostale ljuske dodavši im još komadića celih dunja (dunjce sam pojela ☺). Skuvala sam sve to u malo vode, ali bez dodavanje limunovog soka jer nisam želela da ih posvetli, a i činilo mi se logičnim da je on višak u staroj recepturi jer pre sto i više godina limun nije bio baš dostupan na ovim prostorima. Ocedila sam skuvane delove voća ,a sok sačuvala,pa smo kasnije uz dodatak šećera imali odličan napitak.
Očišćene dunje,oceđen sok,kuvana i pasirana masa |
2. Proceđenu masu sam izmiksala štapnim mikserom i na kilogram voćnog pirea dodala 800 g šećera kao i prošlog puta. E sad je došao deo gde sam mešala i mešala i mešala dva i po sata s namerom da opovrgnem i tezu o lenjosti kao mogućem uzroku neuspeha. Al, avaj, osim bola u ramenu boja se neznatno menjala ka tamnijem spektru narandžastog, al je zato gustina dostigla nivo gde je varjača stajala uspravno zabodena u masu kao mač u kamenu.
Faze dinstanja i promene boje i gustine |
3. Videvši da će rezulatat višečasovne borbe biti neka tamnonarandžasta verzija prethodnih kitnikezova zgrabih desetak malina iz zamrzivača i nekako uspeh da ih onako zaleđene sjedinim sa tvrdom grudom . Iiii.. desilo se čudo – moj je narandžanstveni sir dobio lepu bordo crvenu nijansu. Baš kao PRAVI.
4. Rasporedih ga u pokvašene kalupe i ostavih na hladnom da prenoći. Kad sam ga iz njih sutradan izvadila , isekla komadić sira i okusila shvatih da je to TO – identičan je bio i izgled i ukus kao kod dedice s titelskog brega!! Osim što bih sledeći put ipak maline otopila i odvojila od koštičica.
E sad, da me ne bi (op)tužili neću da tvrdim da i drugi dodaju maline samo kažem da je meni tako uspelo da postignem cilj.
Maline – magični spas u zadnji čas |
Umesto zaključka:
I bila sam preponosna i presrećna kao Kolumbo dok mi jedna gospođa nije rekla da se crvenkasta boja dobija tako što se sok pošto se dunje skuvaju sačuva, ali se ne popije nego VRATI U PASIRANE dunje i kuva zajedno s njima. Proces traje duže , al je rezultat tamnija i crvenija boja .
Velikodušno prepuštam vama da isprobate još ovaj metod jer je meni ponestalo i dunja i entuzijazma. Možda dogodine..
A do tad zaključujem da je kitnikez frnomenalan koje god boje bio! Verujte mi na reč il proverite sami.. ☺
Hvala, i Bravoooo!!!!!
Draga Marina, hvala na divnom tekstu. I ja sam (na you tubu) gledala mladu damu koja me je nazvala lenjom domaćicom, a ispada da je naša lenjost samo u tome što nismo dodale crvenu boju. Za mojih 58 godina nisam videla crveni kitnkez već samo narandžast. Doduše, dok sam bila mala redovno se pravio, sad malo ređe, ja juče ponovo pravila. Bio je ukuvan da sam ga jedva sipala u kalupe, ali narandžast, naravno. Kome je boja bitna, može da ga farba i u zeleno. Meni je dobar ovakav, bez dodataka, osim naravno oraha ili lešnika. Sad sam dodala lešnike, odličan!
Draga Mirjana, hvala i Vama na ovom komentaru. Baš sam se trudila da dobijem tu boju koju hvale, al eto..
Sad se spremam na još jedan poduhvat, pa ćemo videti kako će ispasti. Svakako postavljam na blog.
Poštovana Marina,vođena Vasim pisanjem večeras sam napravila ovaj divni slatkih. Na tihoj vatri uspela sam dobiti crvenu boju ( poput džema od šljiva) . Mogu slikati sutra ( sada je u modlama na hlađenju) . Ono sto je potrebno su sati pripreme,počela sam u 18h a evo u 3:38h otisao je na hlađenje. Ovo je jedan od recepata koji sam spremala poput baka „na kraju od šporeta na drva ,lagano“. Sutra saljem slike.
Draga Ana, mnogo mi je drago.. 🙂
Draga Marina radujem se sto sam pronasla ovaj blog i recept za kitnikez. Secam ga se iz nekog daljeg vremena. Nisam davno pravila a ove godine nisam ni u prilici. Bice. Nego sam htela da pitam da li znate kako se pravi sulc od djunja. Secam se da ga je moja mama pravila redovno kad i kitnikez, mislim (i logicno je ) bas od tog soka koji ostane. To je kao zele. Naravno nije dodavala zelatin. Na zalost nikad je isam pitala. Secam se samo prelepog ukusa.
Draga Ljiljana, hvala na lepim rečima. Na žalost nemam, al ako naletim objaviću sigurno jer volim sve od dunja.