Tokom zime, a naročito oko novogodišnjih praznika većina nas peče domaće medenjake. Što zbog želje da ugodimo nepcima što zbog predivnih mirisa koji ispune kuću, te uz topao čaj i mačka koji prede u ćošku dočaraju pravu zimsku idilu. Svakojake sam već isprobala, te je red došao i na čuvene nemačke Lebkuchen.
Da li je ovo originalan recept za Lebkuchen?
Recepata za ovu varijantu medenjaka ima zaista mnogo, a ja sam odabrala jedan sa odličnog bugarskog sajta i isprobala ga. Nisam se pokajala jer ovi nemački medenjaci na bugarski način i izgledom i ukusom podsećaju na one koje sam imala prilike da kupim u prodavnicima sa nemačkom robom.
Naišla sam međutim na par poteškoća tokom pripreme. Prvu turu sam napravila od previše mekog testa koje sam razvaljala pretanko, te su se medenjaci tokom pečenja razlili i slepili, a potom je bela glazura ispala providna i nevidljiva jer je nisam dovoljno dugo kuvala. Sledeći put je sve prošlo kako treba, a ono što sam naučila pretočila sam u savete i napomene, koji bi trebali da vam pomognu da ne ponovite moje greške.
A mogu vam se dopasti i ovi provereno dobri recepti za ukusne medenjake:
Sastojci:
Za testo:
250 g meda
250 g braon šećera
100 g putera
500 g brašna
25 g mešavine začina za medenjake
10 g ml.cimeta
15 g kakaoa
Rendana korica limuna (po želji, ja nisam)
10 g amonijačne sode
15 ml vode
2 jaja
Prstohvat soli
NAPOMENA: Amonijačna soda ( poznata i kao Hirshhornsalz jer se ranije dobijala iz jelenskih rogova) ili E 503 je sredstvo za narastanje testa jer se tokom pečenja razlaže na gasove koji obrazuju šupljine. Jedan od tih gasova je i amonijak, pa provetrite kuhinju obavezno. 🙂
Možete da je zamenite i praškom za pecivo, al će testo mnogo manje da naraste i ostaće zbijenije.
Za belu glazuru:
100 g šećera u prahu
60 ml vode
Za čokoladnu glazuru:
150 g čokolade
Priprema:
Testo:
- Med i braon šećer rastopite u šerpi na šporetu, padodajte i kockice putera i mešajte dok se sve ne sjedini. Ostavite da se prohladi.
- Prosejte brašno u odgovarajuću posudu, dodajte so, začine za medenjake, ml.cimet i kakao, te promešajte.
- Potom dodajte jaja, prohlađenu smešu s medom i amonijačnu sodu prethodnu rastvorenu u vodi.
- Umesite meko testo, te ga uvijte u providnu foliju i ostavite u frižideru najmanje 12 sati.
SAVET: Testo treba da je nešto gušće od krema, ali da se počne odvajati od zidova posude i da se može oblikovati rukama. Premalo brašna dovešće do preteranog razlivanja testa tokom pečenja.
SAVET PLUS: Optimalno vreme odmaranja testa je dva dana, a može da stoji i duže.
Oblikovanje i pečenje:
- Oklagijom rastanjite odstojalo testo, ali ne tanje od 6 mm.
NAPOMENA: Vrlo je važno da ne bude tanko i da modlice budu što manje kako bi pečenjem nastao medenjak odgovarajuće debljine i oblika tj. da ne bude prevelik, a pretanak. - Manjim modlicama vadite iz testa oblke po svom izboru i ređajte u papirom za pečenje postavljen pleh.
SAVET: Pravite velike razmake jer će testo prilično da naraste u širinu! - Ostavite oblikovane medenjake da odstoje na sobnoj temperaturi sat-dva, pa ih pecite u rerni zagrejanoj na 180 ºC 12-15 minuta.
NAPOMENA: Dužinu pečenja prilagodite osobinama vaše pećnice, a pazite da ih ne prepečete.
Postupak glaziranja:
- Belu glazuru pripremite odmah čim stavite oblikovano testo da se peče. U šerpici pomešajte šećer u prahu i vodu, te kuvajte od trenutka ključanja desetak minuta.
- Vruće medanjake premazujte vrelim sirupom, pa ostavite da se ohlade.
NAPOMENA: Premaz će hlađenjem da pobeli, a ako se to ne desi jer ste recimo prekratko kuvali sirup slobodno pomešajte malo šećera u prahu i vode. Treba da dobijete smesu ređu od rojala il tečnog fondana, onako beličasto prozirnu. Ovom smesom premažite ohlađene medenjake, ako želite. - Hladne medenjake možete premazati i rastopljenom čokoladom.
- Meenjaci će odmah biti jestivi, al ih držanjem u metalnoj kutiji s poklopcem možete sačuvati i nekoliko nedelja. Skrivene, dabome. 🙂