Baklava je orijentalna poslastica veoma omiljena u našim krajevima, što je i logično ako uzmemo u obzir da smo bili pet vekova pod Turcima. Poreklo baklave je po nekima tursko (premda drugi vele da je postojala i u Persiji u XIII veku), al nije svaka baklava turska. Poznate su i priznate i arapska, grčka, libanska, marokanska, bosanska i dr.
baklave, koje se od turske razlikuju po sastavu i načinu pripreme.
Pa, kakva je to turska baklava?
Turska baklava se zove još i Fistikli baklava, a odlikuje je nadev koji je najčešće od pistaća, a koji se ne posipa po svakoj kori nego se nalazi u dva ili tri reda razdvojena sa po 5-6 kora i ovi se slojevi jasno razaznaju na preseku. Turska baklava je hrskava spolja, a sočna unutra jer je pre pečenja prelivena vrelim puterom, a tek pečena hladnim sirupom od šećera, vode i limuna. U nekim krajevima dodaju se i med i ružina vodica, a ovog puta sam se i ja opredelila za ovu aromatičniju verziju.
Peče se u pravougaonom ili okruglom plehu, seče na kvadrate ili rombove, te posipa seckanim pistaćima. Naravno, originalno se kore mese i razvlače ručno, što je tehnika koju nisam ni probala do sad jer se uspešno zadovoljavam kupovnim. Najbolje su se pokazale one tanke i onako svilenkaste, koje ič ne valjaju za gibanicu, al su za baklavu kao stvorene.
U baklavi se najbolje uživa uz hladnu limunadu il čaj, al i čaša obične ili mineralne vode dobro dođe nakon ovog ne malo slatkog zadovoljstva. Uživajte uz meru i merak!
A mogu vam se dopasti i ovi provereno dobri recepti za odlične baklave:
Sastojci:
500 g kora za baklavu (tanke)
250 g putera (ili margarina u posnoj varijanti)
Za nadev:
100 g seckanih oraha
100 g seckanih pistaća
1 kašika cimeta
NAPOMENA : Možete da stavite samo orahe ako nemate ili ne volite pistaće, a možete i povećati ukupnu količinu orašastih plodova čak i duplo.
Za sirup:
600 g šećera
150 g meda
5 dl vode
Sok od 1 limuna
Ružina vodica (opc.)
Priprema:
Sirup:
- Pomešajte šećer, med i vodu, te kuvajte 20 minuta od momenta ključanja.
- Dodajte sok od limuna i ružinu vodicu (do 0.5 dl), pa kuvajte još 5 minuta.
- Ostavite da se sirup ohladi.
Slaganje baklave:
- Pomešajte seckane orašaste plodove i cimet.
NAPOMENA: Ovog puta sam polovinu baklave nadevala orasima jer nisam znala kako će se mojima svideti pistaći i bila sam u pravu. 🙂 - Kore isecite na veličinu tepsije ili vatrostalne činije (moja je 21 x 31 cm).
- Rastopite puter ili margarin.
- U podmazanu tepsiju ređajte četvrtinu pripremljenih kora, svaku prskajte rastopljenom masnoćom.
- Pospite trećinom nadeva.
SAVET: Možete jednu polovinu kora posuti orasima, a drugu pistaćima. - Nastavite slaganje drugom četvrtinom kora (svaku pomastite), pospite drugom trećinom nadeva, pa stavite treću četvrtinua kora, sledi ostatak nadeva i završite preostalom četvrtinom kora.
- Isecite složenu baklavu na komade željene veličine i oblika (ovog puta su to bili kvadrati, a vi možete i na trouglove ili rombove).
Završni postupak:
- Složenu i isečenu baklavu prelijte preostalom ponovo zagrejanom masnoćom, pa pecite baklavu na 160-180º C oko 45 minuta.
- Izvadite je iz pećnice, sačekajte 5 minuta, pa je prelijte hladnim sirupom.
- Kad se baklava ohladi na sobnu temperaturu, čuvajte je u frižideru do služenja.
SAVET: Prekrijte tepsiju aluminijumskom folijom, te je na par mesta izbušite. Na taj način baklava će ostati spolja hrskava, a iznutra sočna.
Molim za pomoc,gde kupujete pistace?
Pistaće kupujem na pijaci, na tezgama gde se prodaje zdrava hrana.