Da ne bih prošla kao sa baklavom od višanja kad su me neki čitaoci bili proglasili jeretikom i totalnim nepoznavaocem institucije zvane „prava baklava“, ne smem ni da pomislim da pitu jabukovaču nazovem baklavom sa jabukama. No, ipak se ne mogu suzdržati da naglasim izvesnu sličnost u načinu pripreme jer se ova slatka pita za razliku opet od obične savijače ili štrudlica na kraju zaliva sirupom od šećera i vode, baš kao i druge orijentalne poslastice. Nema oraha (mada mogu da se dodaju), a puna je jabuka i uprkos slatkoći zaista je osvežavajućeg punog ukusa. I tu se izgleda negde smestila ta bitna razlika, koja je u očima zaštitnika tradicije izdvaja od baklave i daje joj ime jabukovača (al pita, ne rakija).
I kad tako rasčlanimo terminološku zbrku, pa je potom zanemarimo, ostaje da je ovo jedan više nego odličan starinski desert, za sva godišnja i starosna doba i za svačiji merak. Recept koji sledi je dakle manje više isti kao i svi drugi uz neznatne varijacije, a i sami ga možete naknadno prilagoditi svom ukusu, pa izvolite..
A još provereno dobrih recepata za kolače sa jabukama naći ćete klikom na sledeće nazive:
- Kolač sa jabukama, orasima i karamelom
- Lenja pita sa dunjama i jabukama
- Starinske kocke sa jabukama
- Štrudlice sa jabukama
- Kumin kolač sa jabukama
Sastojci:
500 g kora za pitu (tanjih)
Za nadev:
1.5 – 2 kg nakiselih jabuka
5 kašika šećera
2 kašike ulja
1 vanilin šećer
1 kašičica cimeta
NAPOMENA: Neko dodaje još i seckane orahe, ja ne, a vi kako želite.
Za prelivanje kora:
100 g putera/margarina
1 dl ulja
Za sirup:
3 šolje šećera
2 šolje vode
Sok od limuna (ne mora)
NAPOMENA: 1 šolja = 2.5 dl
Priprema:
Nadev:
- Jabuke oljuštite, očistite, isecite na komade, a zatim narendajte krupno.
- Na zagrejanom ulju ih dinstajte sa šećerom dok sve tečnost koju budu pustile ne ispari, a za varjačom ne ostane jasan trag.
SAVET: Rukama ih malo stisnite da se ocede pre stavljanja na ulje. - Dodajte potom vanili šećer i cimet, promešajte i ostavite da se prohladi.
Sirup:
- Pomešajte vodu i šećer, pa kuvajte od momenta ključanja još dvadesetak minuta.
- Pred kraj kuvanja možete da dodate limunov sok ako želite.
NAPOMENA: Odabrala sam da stavim nekoliko kolutića limuna kako ne bi previše aromatizovao sirup, a da se ipak oseti lepa citrusna nota. - Kad budete prelivali pečenu pitu sirup treba da bude bar sobne temperature, pa ga pripremite ranije.
SAVET: Kako mi je poznato neko pitu jabukovaču preliva i savim hladnim dok je neki zalivaju vrelim sirupom, te se čini da ne možemo nikako pogrešiti.
Postupak slaganja:
- U šerpici na šporetu zagrevajte puter/margarin i ulje, dok se ne rastope i povežu.
SAVET: Ovu otopinu držite na rigli (ploči štednjaka) ili povremeno dogrevajte kako bi sve vreme dok slažete pitu bila topla. - U zavisnosti od debljine i broja kora u pakovanju podelite nadev na jednake delove. Npr. ako imate 18 tanjih kora slažite po tri, a nadev podelite na 6 delova i sl.
- Svaku koru prskajte otopljenom masnoćom, slažite po 2-3 jednu na drugu, te na poslednju uz jedan kraj (kraći ili duži, kako vam je zgodnije zbog tepsije) rasporedite nadev i urolajte.
- Savijače ređajte jednu uz drugu u odgovarajuću prethodno podmazanu pravougaonu tepsiju.
- Isecite svaku na komade željene dužine, premažite ih od gore ostatkom mešavine ulja i putera/margarina, pa pecite u rerni zagrejanoj na 200 °C oko 25-30 min.
- Izvadite pitu iz rerne, pa je nakon 5 minuta polagano zalijte prohlađenim sirupom. Ostavite da lepo upije i fino se ohladi, pa se počastite.